Właściciel firmy, który oszczędza w banku, ma problem z rozliczeniem PIT
Orzecznictwo | Przedsiębiorcy, którzy lokują wolne środki na lokatach terminowych, nie wiedzą, czy odsetki doliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Organy podatkowe i niektóre sądy uważają bowiem, że powinny być one objęte ryczałtem
Z wyroku z 3 marca 2011 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (III SA/ Wa 1480/10) wynika, że odsetek od lokaty terminowej uzyskanych przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną nie należy łączyć z przychodami firmy.
Wszystkie lokaty terminowe zakładane przez osoby fizyczne powinny być bowiem opodatkowane w sposób zryczałtowany według 19-proc. stawki. To z pewnością nie koniec sporów podatników z fiskusem.
W przeszłości wojewódzkie sądy administracyjne w podobnych sprawach wydawały odmienne wyroki. Poza tym zarówno korzystne, jak i niekorzystne dla podatników wyroki WSA są nieprawomocne. W tej sprawie decydujący głos będzie więc miał Naczelny Sąd Administracyjny.
Czy odsetki mają związek z działalnością
Przedsiębiorcom zależy na uznaniu odsetek z lokat terminowych za przychód z działalności gospodarczej. Dzięki temu mogą bowiem kompensować je z ewentualnymi stratami. Poza tym podstawowa stawka podatku wynosi 18 proc., a więc nieco mniej niż podatek od lokat.
Kluczowy w sporze między podatnikami a fiskusem jest art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT. Nakazuje on uznać za przychody z działalności gospodarczej odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Organy podatkowe uważają jednak, że założenie lokaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta