Asystenci i referendarze mogą zdawać wiele razy
Do 30 kwietnia osoby z odpowiednią praktyką zawodową mogą się zgłaszać na egzamin sędziowski. Z około tysiąca uprawnionych na razie zgłosiło się sześć osób
– To jeszcze o niczym nie świadczy – zapewnia „Rz" sędzia Rafał Dzyr, wicedyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. – Z informacji, jakie ma szkoła, wynika, że warunek odbycia praktyki spełnia około tysiąca osób, a dwieście deklarowało chęć przystąpienia do egzaminu.
Zapytaliśmy asystentów i referendarzy, dlaczego zainteresowanie jest tak małe. Powody są dwa: duży wysiłek i małe szanse na etat sędziowski oraz niejasne konsekwencje niezdania egzaminu.
Chętnych brak
Egzamin pisemny z prawa karnego odbędzie się 31 maja, a z prawa cywilnego 2 czerwca – takie terminy proponowała szkoła i przystał na nie minister sprawiedliwości. Maksymalnie po miesiącu odbędzie się egzamin ustny. – Wszystko zależy od tego, ilu chętnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta