Rewident do spraw szczególnych może zostać powołany tylko w spółce publicznej
Wniosek o ustanowienie specjalnego rewidenta mogą złożyć akcjonariusze mniejszościowi reprezentujący co najmniej 5 proc. ogólnej liczby głosów
Przewidziane w kodeksie spółek handlowych mechanizmy wewnętrznej kontroli spółki przez jej akcjonariuszy są niedoskonałe.
Tymczasem ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej ustawa) przewiduje instytucję rewidenta ds. szczególnych.
Jest to skuteczny mechanizm wewnętrznej kontroli spółki, mający na celu ochronę interesów akcjonariuszy, w szczególności mniejszościowych.
Zgodnie z ustawą rewident ds. szczególnych może zostać powołany przez walne zgromadzenie spółek publicznych w celu zbadania określonego zagadnienia związanego z utworzeniem spółki bądź prowadzeniem jej spraw.
Czy zarząd spółki publicznej ma jednak obowiązek zwołania walnego zgromadzenia i umieszczenia wspomnianej kwestii w porządku obrad? Kto może zostać rewidentem? Czy zarząd bądź akcjonariusze większościowi spółki mogą skutecznie przeciwstawić się wnioskowi akcjonariuszy mniejszościowych?
W praktyce dość często powołuje się rewidenta ds. szczególnych. Dzieje się tak w szczególności w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta