Po godzinach podwładnemu nie wszystko wolno
Aby utrzymać dobry poziom życia, wielu pracowników podejmuje dodatkowe zatrudnienie lub działalność zarobkową. Wielu pracodawców to ogranicza, choć przepisy tego wprost nie zabraniają
Prowadzenie ekstrabiznesu jest tym bardziej zrozumiałe, że ogromna większość zatrudnionych zarabia sporo poniżej średniej krajowej i zapewnienie określonego standardu wymaga dodatkowego wysiłku.
Nieliczne odstępstwa
Korzystając z zasady wolności pracy (art.10 k.p.), poprawiają w ten sposób sytuację budżetów domowych. Aktywność ta, z wyjątkami określonymi w ustawach, np. u członków korpusu służby cywilnej, nie wymaga spełniania przez pracownika żadnych powinności wobec pracodawcy, a w szczególności uzyskiwania jego zgody czy nawet informowania go o tym.
Przez dłuższy czas Sąd Najwyższy niezmiennie prezentował pogląd, że tylko w zakresie uregulowanym zakazem konkurencji (art. 1011 – 1014 k.p.) możliwe jest wiązanie podwładnego ograniczeniami czy zakazami co do jego aktywności zawodowej „po godzinach pracy”.
Przykładem może być wyrok z 2 kwietnia 2008 (II PK 268/...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta