Jak wykorzystać ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech
Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dlatego należy ją zgłosić i wpisać do odpowiedniego rejestru
Ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech, która weszła w życie 4 kwietnia, ma na celu przede wszystkim uproszczenie zasad tworzenia żłobków.
Dotychczas żłobek był zakładem opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 32b ustawy o zakładach opieki zdrowotnej „udziela on świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem działania profilaktyczne i opiekę nad dzieckiem w wieku do 3 lat”.
Rozwiązanie to powodowało, że koszt utworzenia żłobka był bardzo wysoki, wskutek czego praktycznie nie były one zakładane nie tylko przez inwestorów prywatnych, ale także gminy. Według danych GUS tylko 16 proc. gmin posiada żłobek.
Nowa ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech ułatwia tworzenie żłobka, dzięki czemu otwiera nowe możliwości inwestorom. Pozycja wyjściowa Polski, jak wskazują dane, jest tak słaba, że nawet przy niskim wzroście demograficznym daje duże możliwości rozwoju biznesu.
Cztery formy opieki
Ustawa ustanawia cztery możliwości opieki nad dziećmi. Trzy z nich – żłobek, dzienny opiekun i niania – będą wychowywać dzieci od 20 tygodnia życia, a klub dziecięcy – dzieci od roku życia.
Żłobek i klub dzienny są formami zinstytucjonalizowanymi, dzienny opiekun i niania to bardziej elastyczne i mniej formalne formy opieki nad dziećmi do lat trzech. Te pierwsze dają możliwości inwestorom, te drugie osobom przedsiębiorczym.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta