Nawet po rozstaniu stron byłemu szefowi nie ubywa obowiązków
Pozostający w zatrudnieniu na angaże okresowe może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z tych umów. Ale czy dotyczy to też tego, kto już skończył kontrakt?
Podwładnemu wolno domagać się także świadectwa dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów. Takie uprawnienie nadał mu art. 97 § 13 kodeksu pracy dodany w nowelizacji kodeksu pracy z 5 stycznia 2011 (DzU nr 36, poz. 181, dalej nowelizacja), która obowiązuje od 21 marca. Dotyczy to wyłącznie umów, które już ustały.
Kolejny nowy przepis (art. 97 § 12 k.p.) ustanawia termin wydania świadectwa przy terminowym zatrudnieniu, przypadnie to w dniu upływu tych angaży. Wyjątek dotyczy umów trwających dłużej niż 24 miesiące.
Zainteresowany otrzyma dokument w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiego angażu. Przykładowo u przyjętego na trzymiesięczną próbę, następnie na czas wykonania określonej pracy trwającej osiem miesięcy a potem na czas określony (16 miesięcy) 24 miesiące miną z upływem 13 miesiąca ostatniej umowy okresowej.
Nie trzeba wydawać świadectwa w trakcie jej trwania. Podwładny dostanie zbiorczy papier ze wszystkich trzech angaży z dniem rozwiązania ostatniego z nich, czyli z upływem 27...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta