Od uzyskanego za darmo poręczenia trzeba zapłacić CIT
Nieodpłatne udzielenie zabezpieczenia prowadzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia
Tak orzekł WSA w Krakowie 29 marca 2011 (I SA/Kr 229/11).
Uznał on, że w takiej sytuacji po stronie firmy otrzymującej nieodpłatnie gwarancję lub poręczenie powstaje przysporzenie. Prowadzi to zatem do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu ustawy o CIT.
Spółka zajmuje się dystrybucją sprzętu rtv i agd, który kupuje od dostawców. Ich wierzytelności z tytułu zapłaty ceny za dostarczane towary zabezpieczane były m.in. przez zawieranie umów ubezpieczenia limitu kredytu kupieckiego z towarzystwem ubezpieczeniowym. Spółka planowała zwiększyć wysokość limitów.
Było to możliwe jedynie po ustanowieniu dodatkowego zabezpieczenia ewentualnych roszczeń towarzystwa z tytułu regresu ubezpieczeniowego. W wyniku podjętych ustaleń zabezpieczenie przyjęło formę hipoteki kaucyjnej na nieruchomości należącej do spółki powiązanej poprzez osoby wspólnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta