ZUS może zażądać zwrotu świadczenia przedemerytalnego
Osoba, która otrzymywała pieniądze od organu rentowego, mimo przekroczenia granicy rocznych przychodów, musi je oddać. Może jednak zasłaniać się tym, że nikt wcześniej o tym jej nie informował
Świadczenie przedemerytalne jest określone w ustawie z 30 kwietnia 2004 o świadczeniach przedemerytalnych ( DzU nr 120, poz. 1252 ze zm., dalej ustawa).
Przysługuje osobom, które wskutek likwidacji lub upadłości pracodawcy, likwidacji stanowiska pracy lub niewypłacalności zatrudniającego straciły etaty, nie mają jeszcze prawa do emerytury, ale są w wieku zbliżonym do emerytalnego. Oczywiście jeśli spełniają warunki ustawowe.
Po przekroczeniu limitu zawieszenie
ZUS dokonuje rozliczenia przychodów osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne po zakończeniu roku rozliczeniowego trwającego od 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego roku następnego.
Robi to w ujęciu rocznym lub miesięcznym, w zależności od tego, która forma jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza (art. 6 ust. 1 ustawy).
Bierze pod uwagę zarówno kwotę pobranego świadczenia przedemerytalnego, jak i inne przychody świadczeniobiorcy, np. wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy lub prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym świadczeniobiorca może osiągnąć przychód w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta