Z jakich polis warto skorzystać
Z reguły pamiętasz o ubezpieczeniu samochodu. Gorzej jest z domem czy mieszkaniem. A ochroną życia i zdrowia często w ogóle się nie interesujesz. To błąd
Stan zdrowia członków rodziny, sytuacja materialna, posiadany majątek, charakter wykonywanej pracy, styl życia, plany na przyszłość – wszystko to ma wpływ na decyzje o wyborze ubezpieczeń optymalnych dla danej rodziny. Nie bez znaczenia jest zasobność portfela, bo za każdą polisę trzeba zapłacić. Wysokość składki zależy przede wszystkim od zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia.
Podstawowym ubezpieczeniem, jakie można polecić rodzinie, jest polisa na życie. Zapewnia ona świadczenie najbliższym w razie śmierci ubezpieczonego, a także – w zależności od wybranej opcji – świadczenie w razie nieszczęśliwego wypadku, inwalidztwa, poważnej choroby.
Ubezpieczenia na życie pozwalają także gromadzić kapitał na przykład na emeryturę. Mogą to być polisy na życie i dożycie. Wtedy ustalona w umowie suma jest wypłacana po osiągnięciu przez ubezpieczonego określonego wieku. Można zdecydować się na jeden z dwóch sposobów podjęcia środków: wypłatę jednorazową lub comiesięczną. Dochód z takiego ubezpieczenia na życie jest zwolniony z 19-proc. podatku Belki. Trzeba tylko pamiętać, że w ogóle nie opłaca się zerwanie umowy przed terminem, bo wtedy tak zwana wartość wykupu polisy jest niska; dostaniemy z powrotem tylko część wpłaconych składek.
Charakter inwestycyjny ma także polisa na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Wtedy większa część składki jest lokowana w funduszach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta