Jak rozliczyć usługi z zagranicy
Jeśli polski przedsiębiorca kupuje od firm zagranicznych niektóre usługi, tzw. niematerialne, to przy wypłacie należności za nie musi potrącić zryczałtowany podatek dochodowy
Odstępstwo od tej reguły może wchodzić w rachubę wówczas, gdy co innego wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i polski usługobiorca dysponuje tzw. certyfikatem rezydencji usługodawcy (tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 2a i art. 26 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 29 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy o PIT).
Kiedy należy się ryczałt
O tym, od jakich usług polskiemu fiskusowi należy się zryczałtowany podatek w wysokości 20 proc. przychodu, mówi art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy CIT i art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT.
Pobierany jest on z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Podatek należy się w Polsce tylko wtedy (i w przewidzianej w ustawie wysokości), gdy
- umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta przez Polskę z krajem rezydencji podatkowej osoby zagranicznej uzyskującej należność nie stanowi inaczej albo
- miejsce siedziby podatnika nie zostało udokumentowane uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, czyli certyfikatem rezydencji.
Od osoby prawnej i fizycznej
Jeżeli wystąpi obowiązek poboru podatku u źródła, to wówczas,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta