Porozumienie nie wyklucza odprawy
Pracownik, który godzi się na odejście z firmy na umówionych warunkach, a nie za wypowiedzeniem, nie straci. Dostanie pieniądze na pożegnanie, jeśli są spełnione wymogi z ustawy o zwolnieniach grupowych
Porozumienie stron jest dość powszechnym sposobem rozwiązywania stosunku pracy. Dzięki niemu pracownik i pracodawca mogą dość swobodnie ustalić warunki, na jakich dojdzie do zakończenia współpracy.
Ponadto zazwyczaj nie prowadzi do konfliktu czy negatywnego ładunku emocji, jakie mogą towarzyszyć stronom w razie rozwiązania umowy o pracę w trybie wypowiedzenia czy tym bardziej bez niego. Warunkiem koniecznym porozumienia rozwiązującego, podobnie jak w przypadku nawiązania stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, jest bowiem zawsze zgodna wola stron.
Powszechność stosowania porozumienia stron w zakresie rozwiązywania stosunku pracy nie wiąże się jednak z powszechną świadomością pracowników o przysługujących im w tej sytuacji uprawnieniach wynikających z obowiązujących przepisów prawa pracy.
Jednym z takich uprawnień, o którym pracownicy często nie mają wiedzy, a które może im przysługiwać w określonych sytuacjach, jest prawo do odprawy pieniężnej, wynikające z ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90 poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).
Najlepiej na piśmie
Na zakończenie współpracy za porozumieniem pozwala art. 30 § 1 pkt 1 kodeksu pracy. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta