Wybór formy finansowania zależy od potrzeb
Wziąć w leasing można każdy przedmiot, od komputera po skomplikowaną linię produkcyjną. Musi to być jednak środek trwały. Kredyt pozwala przedsiębiorcy pozyskać środki zarówno na zakup maszyny, jak i na bieżącą działalność
Firma, która chce zrealizować projekty inwestycyjne, zwykle sięga po kredyt lub leasing. Podstawowa różnica między tymi formami finansowania dotyczy własności. W leasingu właścicielem finansowanego przedmiotu jest firma leasingowa, a przy kredycie – klient. Dziś różnica ta ma jednak minimalny wpływ na decyzje przedsiębiorcy o wyborze formy finansowania.
– W 2010 r. łączna wartość należności leasingowych wyniosła 55,35 mld zł, natomiast wartość salda kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki to 62,2 mld zł. Trudno jest stawiać leasing w wyraźnej opozycji do kredytu, gdyż każda z tych form finansowania inwestycji pełni inną funkcję. Wybór między leasingiem a kredytem sprowadza się w dużej mierze do aspektów podatkowych i bilansowych – tłumaczy Grzegorz Sierański, dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w BNP Paribas Leasing Solution.
Robert Samsel, członek zarządu Societe Generale Equipment Leasing, wymienia cztery czynniki, które wpływają na decyzję przedsiębiorstwa o wyborze leasingu lub kredytu. Są to, cena, korzyści podatkowe, wartość koniecznych zabezpieczeń i koszt ich ustanowienia, czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowania. Przyjrzyjmy się każdemu z tych czynników.
Koszty i korzyści
– Cena, czyli wysokość marży, jaką wyznacza bank czy firma leasingowa, jest zawsze istotna –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta