Jak uzyskać dostęp do akt e-sądu
Dostęp do elektronicznych dokumentów sprawy jest obecnie możliwy bez uwierzytelnienia się na koncie przez użytkownika systemu. Wystarczy podanie poufnego identyfikatora
Jedną z podstawowych zalet elektronicznego postępowania upominawczego (dalej EPU), z którego często korzystają przedsiębiorcy, poza umożliwieniem wnoszenia pozwów przez Internet oraz elektronicznego komunikowania z powodem i ewentualnie pozwanym, miała być w założeniach możliwość łatwego i szybkiego dostępu do elektronicznych akt sprawy dla stron postępowania i innych uprawnionych podmiotów.
Przepisy nie są jednak nazbyt precyzyjne i pozostawiły sporo niedomówień oraz dużą swobodę decyzyjną co do ostatecznego kształtu rozwiązań funkcjonujących w systemie teleinformatycznym EPU, a dostępnych przez stronę internetową e-sądu (www.e-sad.gov.pl).
Zgodnie z art. 9 zd. 2 k.p.c. strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt. Powstaje pytanie, jak ta zasada jest realizowana w EPU i w jaki sposób do jej realizacji zostały zaprzęgnięte narzędzia informatyczne.
Prawie wszystko w regulaminie
Szczegółowe regulacje są w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 23 lutego 2007 – regulamin urzędowania sądów powszechnych (DzU nr 38, poz. 249 z późn. zm.; dalej regulamin). Zgodnie z jego § 272a w EPU akta prowadzone są w systemie teleinformatycznym, a więc mają postać elektroniczną. Wszelkie dokumenty w postaci papierowej, które wpływają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta