Idealna lokalizacja dla pomnika
Katastrofa smoleńska była największym polskim dramatem narodowym w czasach pokoju, istnieje społeczne zapotrzebowanie na pomnik jej ofiar, jest więc oczywiste, że należy go postawić – mówi architekt i urbanista Adamowi Tycnerowi
Rz: Czy przed Pałacem Prezydenckim nie można wybudować pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, bo jest to przestrzeń zamknięta w sensie historycznym i konserwatorskim? Tak twierdzi generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski.
Porównanie przez pana Żuchowskiego dziedzińca Pałacu Prezydenckiego do placu na rzymskim Kapitolu jest dyskusyjne. Uważam jednak, że stawianie pomnika przed samym pałacem nie jest najlepszym pomysłem, bo można wybrać miejsce, które nie będzie naruszało integralności architektonicznej i urbanistycznej obszaru.
Gdzie jest takie miejsce?
Jest nim narożnik Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Karowej. To jedyny nieodbudowany fragment warszawskiego Traktu Królewskiego, którego częścią jest Krakowskie Przedmieście. Przed wojną stały tam kamienice. Po 1945 roku ten teren zamieniono na skwer. Nawet po ostatnim remoncie ta przestrzeń zachowała prowizoryczny charakter. Jest to rażące, bo ten skwer jest położony na wschodnim zamknięciu Osi Saskiej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta