Od napiwku płaconego kartą trzeba zapłacić składki
Od 10 proc. wartości zamówienia, doliczonego do rachunku klienta a trafiającego do rąk kelnera, trzeba odprowadzić należność do ZUS. Warunek: pieniądze przeszły przez kasę firmy
Napiwek, który przechodzi przez ręce szefa, jest przychodem ze stosunku pracy ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.
Napiwki doliczane do rachunku płaconego kartą płatniczą, wypłacane kelnerowi (pracownikowi) przez pracodawcę, na którego konto wpływają, z zachowaniem zasady, że kelner otrzymuje kwoty równoważne napiwkom zapłaconym kartą w jego rewirze, powinny być wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 września 2010 (II UK 98/10).
Ważne przepisy
Według art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm., dalej ustawa o PIT) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta