Amortyzacja nieruchomości z budową wniesionej aportem
Nie są kosztem uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od aportowanych środków trwałych od tej części ich wartości, która nie została przekazana na kapitał zakładowy spółki kapitałowej. Dotyczy to także sytuacji, gdy przedmiotem wkładu była inwestycja w tokuAmortyzacja aportowanej nieruchomości z inwestycją w toku
Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 28 kwietnia 2011 (III SA/Wa 2073/10).
Spółka nabyła w drodze aportu nieruchomość z budową w toku. Wartość aportu została przekazana na kapitał zakładowy w części odpowiadającej wartości nominalnej udziału objętego przez spółkę wnoszącą, a w pozostałej części na kapitał zapasowy.
Spółka z własnych środków ukończyła budowę i rozpoczęła użytkowanie budynku. We wniosku o interpretację przepisów pytała, czy przysługuje jej prawo do amortyzacji podatkowej budynku od wartości początkowej obejmującej nakłady inwestycyjne otrzymane w drodze aportu (bez wartości gruntu) oraz dalsze nakłady przez nią poczynione.
Zdaniem spółki tak, bo zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 i ust. 3 – 6 ustawy o CIT za wartość początkową środków trwałych uważa się – w razie nabycia w postaci aportu wniesionego do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta