Korzyść, która zakłóca konkurencję
Zarządzający infrastrukturą mogą zostać uznani za beneficjentów pomocy publicznej, jeżeli prowadzą działalność gospodarczą i z tytułu sprawowania zarządu otrzymują od szeroko rozumianego państwa niedostępną na rynku korzyść
Budowa infrastruktury, od której zależy sprawne funkcjonowanie i rozwój państwa, a także zapewnienie odpowiedniego poziomu życia obywateli są w dużej mierze zadaniem władz publicznych, zarówno na szczeblu centralnym, jak też regionalnym i lokalnym.
Szeroko pojmowana infrastruktura dotyczy wielu dziedzin życia, w szczególności transportu, komunikacji, sportu i kultury.
Budowa i zarządzanie obiektami infrastrukturalnymi może też wpisywać się w realizację projektów rewitalizacyjnych lub budownictwa społecznego. Z oczywistych względów nie można jednak oczekiwać, aby każdy obiekt infrastrukturalny budowało samo państwo.
Dlatego też władze publiczne (co od lat obserwuje się w państwach UE) współdziałają z przedsiębiorcami przy tworzeniu i zarządzaniu obiektami infrastrukturalnymi.
Rozwój infrastruktury jest także jednym z priorytetów Unii. Dlatego znaczna część środków z funduszy strukturalnych przeznaczana jest na realizację tego priorytetu.
Państwo dla przedsiębiorców
W projektach infrastrukturalnych, niezależnie od tego czy finansowane są przez samo państwo czy przy współudziale środków unijnych, może występować pomoc publiczna dla przedsiębiorców.
Należy zwrócić uwagę, że przy wykonywaniu przez nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta