Inspektor wyda nakaz zapłaty, a WSA go sprawdzi
Spór dotyczący wynagrodzenia pracownika może się skończyć również przed sądem administracyjnym. I co ważne dotyczy to wszystkich pracodawców
Zasadą jest, że spory z zakresu prawa pracy są rozstrzygane przez sądy pracy, stanowiące odrębne jednostki w sądach rejonowych lub okręgowych (art. 262 k.p.). Dopuszczalne jest również ustanowienie przez strony stosunku pracy sądu polubownego, choć wyłącznie po powstaniu sporu.
Okazuje się, że również sądy administracyjne mogą być organem właściwym do wydania rozstrzygnięcia w sprawie dotyczącej wynagrodzenia pracownika, który w żaden sposób nie jest związany ze sferą budżetową. Wszystko przez szerokie uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).
Tylko po kontroli
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589 ze zm., dalej ustawa) do zadań PIP należy m.in. nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności w zakresie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.
Gdy PIP stwierdzi naruszenia, zgodnie z art. 11 pkt 7 ustawy wolno jej nakazać pracodawcy wypłatę należnego wynagrodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta