Kiedy nie można samemu decydować o interesach firmy
Do samodzielnego prowadzenia spraw nieprzekraczających zwykłych czynności spółki cywilnej uprawniony jest każdy jej wspólnik. Zasada ta jednak nie obowiązuje bezwzględnie
- Trzech wspólników chce założyć spółkę cywilną w celu prowadzenia w niej działalności gospodarczej. Mamy pytanie: o jakich sprawach wynikających z prowadzenia firmy może każdy decydować samodzielnie, a w jakich kwestiach musi mieć zgodę pozostałych? Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia? – pytają czytelnicy.
Zasada zapisana w art. 865 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) jest taka, że każdy wspólnik spółki cywilnej ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki.
Chodzi przede wszystkim o czynności faktyczne zapewniające normalne jej funkcjonowanie, np. załadunek towaru, nadzorowanie produkcji, wykonanie naprawy (o prawie reprezentowania spółki na zewnątrz >patrz dalej). Może więc działać w tym zakresie samodzielnie.
Jednakże umowa między wspólnikami może ograniczyć prawo danego wspólnika do określonego zakresu czynności, np. spraw zatrudniania, prowadzenia księgowości spółki. Podział kompetencji nie musi być równomierny. Taka umowa ma znaczenie w relacjach między wspólnikami. W stosunku do partnerów spółki obowiązuje, jeśli zostali o niej poinformowali.
Ograniczona swoboda
Nie oznacza to jednak, że każdy wspólnik ma pełną swobodę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta