Dusząca choroba
Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia na astmę cierpi ok. 300 mln ludzi. W Europie żyje ok. 30 mln chorych, a w samej Polsce – 4 mln.
Połowa osób z astmą nie została zdiagnozowana i nie jest prawidłowo leczona. Brak działania oznacza, że ludzie ci muszą ograniczać normalną aktywność w życiu. W skrajnych przypadkach astma może nawet doprowadzić do zgonu.
Według szacunków naukowców astma przyczynia się do jednego na każde 250 przypadków zgonów na świecie. To oznacza, że co roku z powodu tej choroby umiera 250 tys. ludzi. W Polsce – ok. 1,5 tysiąca.
Sprawę pogarsza fakt, że astma (polska nazwa: dychawica oskrzelowa) jest dość trudna w diagnozowaniu. Definicja według Globalnej Inicjatywy na rzecz Astmy (GINA) mówi o charakterystycznym procesie zapalnym w błonie śluzowej oskrzeli, któremu towarzyszy ich nadreaktywność. Postawienie diagnozy opiera się na stwierdzeniu objawów oraz na badaniach (m.in. spirometrycznych)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta