Za niewydanie paragonu grozi kara
Wystarczy drobne wykroczenie, aby inspektor skarbowy mógł ukarać podatnika mandatem. Może on wynieść nawet 2772 zł
To wynik prostego wyliczenia. Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 111, poz. 765 ze zm.; dalej k.k.s.) mówi, że mandatem karnym można nałożyć grzywnę w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Skoro wynosi ono obecnie 1386 zł, po pomnożeniu przed dwa otrzymamy 2772 zł.
Nie oznacza to oczywiście, że mandat musi wynieść dokładnie tyle. Inspektor może określić go w niższej wysokości, tym bardziej że przepisy zobowiązują go do tego, aby wymierzając grzywnę w drodze mandatu, uwzględnił stosunki majątkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwości zarobkowe. Z pewnością jednak mandat nie będzie wyższy niż wspomniana kwota.
Za wykroczenie
Grzywna w drodze mandatu może być wymierzona jedynie za wykroczenie skarbowe.
Tym ostatnim w myśl art. 53 § 3 k.k.s. jest czyn zabroniony pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia (obecnie 6930 zł; 5 x 1386 zł).
Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks karny skarbowy tak stanowi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta