Leki: przepisy karne muszą być precyzyjne
Jeszcze nie jest za późno, by uniknąć kolejnej niedopracowanej regulacji prawnej, która może być groźna dla obrotu gospodarczego – piszą warszawscy adwokaci przy ORA
Przepisy karne w projekcie ustawy o refundacji leków wywołują uzasadnione wątpliwości co do ich zgodności z podstawowymi zasadami prawa karnego i stwarzają bardzo duże, niczym nieuzasadnione, ryzyko dla działalności aptek i firm z branży farmaceutycznej. Im szybciej zostaną zmienione, tym mniejsze szkody poczynią.
Nowe przepisy
Sejm uchwalił 25 marca nowe przepisy refundacyjne (ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych – dalej ustawa). Większość z nich ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r.
Akt ten przewiduje istotne zmiany w systemie refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (dalej łącznie jako „produkty refundowane"). Najważniejsze nowości dotyczą m.in. szerokiego wachlarza sankcji za naruszenie obowiązków związanych z refundacją, obejmującego i odpowiedzialność karną, i kary pieniężne nakładane w trybie administracyjnym.
Jednym z przykładów jest art. 53 ust. 1 ustawy, w myśl którego, kto w związku z obrotem (w rozumieniu ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne) przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści żąda w zamian za zachowanie wywierające wpływ na:
∑ poziom obrotu produktami refundowanymi,
∑ obrót lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta