Czy dowóz do pracy to przychód
Sfinansowany przez pracodawcę transport pracowników może być ich przychodem, jeśli da się przypisać określonej osobie konkretną wartość nieodpłatnego świadczenia. Decyduje o tym postępowanie dowodowe
Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2011 (II FSK 22/10).
Czego dotyczył spór
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych złożonym w grudniu 2008 spółka wyjaśniła, że większość jej pracowników mieszka poza miejscowością, w której prowadzona jest jej działalność. Nie ma dogodnych połączeń do pracy środkami komunikacji publicznej. Jeżdżą one rzadko i w porach utrudniających dojazd do pracy i powrót do domu.
W związku z tym spółka opłaca firmy przewozowe, które przywożą pracowników do pracy i z powrotem do miejsca zamieszkania. Dla większości z nich jest to jedyna możliwość dojazdu. Spółka wyjaśniła, że pracowników wożą autokary i busy, które zabierają ich z umówionych miejsc o umówionych godzinach. Liczba przewożonych pracowników zmienia się.
Wynika to z rotacji pracowników, chorobowego, korzystania przez nich z własnych środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta