Kiedy członek zarządu może odpowiadać za zaległości spółki
Fiskus ma prawo ściągnąć niezapłacony podatek od osób zasiadających we władzach spółki z o.o. Muszą być jednak spełnione ku temu pewne przesłanki. Nierzadko powstają spory o to, czy zachodzą warunki tej odpowiedzialności
Ogólną zasadą obowiązującą na gruncie prawa podatkowego jest, że za zaległości podatkowe odpowiada podatnik, czyli dłużnik pierwotny. Niekiedy jednak odpowiedzialność mogą ponosić tzw. osoby trzecie. Jej cechą jest to, że powstaje z mocy prawa i jest niezależna od woli osoby trzeciej.
Z art. 116 ordynacji podatkowej (op) wynika, że za zaległości podatkowe spółki z o.o. mogą odpowiadać wyłącznie członkowie jej zarządu (także byli członkowie zarządu). Natomiast w przypadku spółki z o.o. w organizacji – członkowie zarządu, a gdy nie ma zarządu – pełnomocnik (były pełnomocnik) albo wspólnicy (byli wspólnicy), jeżeli pełnomocnik nie został powołany.
Za zaległości podatkowe spółki z o.o. nie odpowiadają zatem jej wspólnicy (chyba że są jednocześnie członkami zarządu), pełnomocnicy ustanowieni przez zarząd spółki, likwidatorzy, prokurenci oraz członkowie innych organów spółek: rady nadzorczej, komisji rewizyjnej (zob. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 czerwca 2008, ITPB3/423-261/08/MT).
Przesłanki odpowiedzialności
Do ustalenia odpowiedzialności osób trzecich konieczne jest ustalenie istnienia określonych przesłanek. Brak którejkolwiek z nich spowoduje, że członek zarządu nie będzie odpowiedzialny za zaległości podatkowe spółki z o.o. (tzw. przesłanki pozytywne) Chodzi o:
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta