O wypłacie zaliczki decyduje zarząd
Pieniądze na poczet przewidywanej dywidendy mają umożliwić wspólnikom i akcjonariuszom spółek efektywny dostęp do kapitału wypracowanego w ciągu roku obrotowego
W spółkach kapitałowych zysk wypłaca się wspólnikom (akcjonariuszom) w zasadzie raz do roku w wykonaniu uchwał powziętych na corocznych zwyczajnych zgromadzeniach.
Zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy, będąc świadczeniem na poczet ewentualnej przyszłej dywidendy, stanowi szczególny sposób realizacji prawa do zysku, jest bowiem wypłacana z góry jako część należności dywidendowej za rok obrotowy, który jeszcze nie dobiegł końca.
Uiszczenie zaliczki skutkuje więc zmniejszeniem kwoty dywidendy sensu stricto.
Warunki do spełnienia
Zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy stanowić może najwyżej połowę zysku osiągniętego przez spółkę w okresie od końca poprzedniego roku obrotowego do dnia, według którego następuje zestawienie bilansu za ten okres, powiększonego o kwoty kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku (pod warunkiem że zgromadzenie wspólników/walne zgromadzenie upoważniło zarząd do przeznaczenia ich na ten cel) i pomniejszonego o niepokryte straty i udziały (lub akcje) własne.
Pozostałe przesłanki wypłaty zaliczki to:
- postanowienia umowy spółki (statutu) pozwalające zarządowi na dokonanie takiej czynności,
- wykazanie zysku w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok obrotowy (zatwierdzonym przez zgromadzenie wspólników/walne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta