Pośrednik pomoże firmie przy likwidacji szkody
Przedsiębiorca, który zaangażował brokera ubezpieczeniowego, ma obowiązek współdziałania z nim przy zawieraniu umów ubezpieczenia
Pierwszym wyborem, jakiego musi dokonać przedsiębiorca pragnący zawrzeć umowę ubezpieczenia, jest podjęcie decyzji, czy zawrzeć ją samodzielnie, bezpośrednio z zakładem ubezpieczeń, czy skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego.
Na zlecenie i w interesie
Jak wiadomo, broker ubezpieczeniowy jest pośrednikiem ubezpieczeniowym, który działa dla ubezpieczającego, to znaczy na jego zlecenie i w jego interesie (art. 4 pkt 2 ustawy z 22 maja 2003 o pośrednictwie ubezpieczeniowym).
Paradoksalnie jednak w większości przypadków ubezpieczający przedsiębiorca nie płaci brokerowi ubezpieczeniowemu wynagrodzenia, ten bowiem otrzymuje prowizję, zwaną potocznie „kurtażem”, od zakładu ubezpieczeń. Ów system wynagradzania brokera ubezpieczeniowego bywa niekiedy przyczyną swego rodzaju nieufności ubezpieczających przedsiębiorców wobec brokerów.
Zdarza się, że klientom trudno jest pogodzić deklaracje brokerów, że działają oni w sposób niezależny od zakładów ubezpieczeń i reprezentują wyłącznie interes ubezpieczających, z systemem ich wynagradzania przez zakłady ubezpieczeń >patrz ramka.
Na gruncie przepisów ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym (zwłaszcza art. 26 ust. 1 pkt 2) nie powinno być jednak wątpliwości, że niezależnie od modelu wynagradzania brokera powinien on działać na korzyść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta