Lepiej nie ignorować wezwania z urzędu
Firma, która nie udzieli informacji na żądanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, musi liczyć się z karą finansową. Jej górna granica może wynieść nawet 50 mln euro
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może żądać praktycznie każdej informacji od przedsiębiorcy.
Wynika to z art. 50 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2003 r. nr 50, poz. 331).
Zgodnie z nim „przedsiębiorcy są obowiązani do przekazywania wszelkich koniecznych informacji i dokumentów”. Co więcej, firma nie może zasłonić się nawet tajemnicą przedsiębiorstwa. Także te informacje muszą zostać ujawnione kontrolerom.
Aby żądanie przekazania informacji było skuteczne, muszą zostać spełnione warunki formalne. Żądanie powinno wskazywać:
- zakres informacji,
- cel żądania,
- termin udzielenia informacji.
Dodatkowo musi mu towarzyszyć pouczenie o sankcjach za nieudzielenie informacji (lub udzielenie informacji nieprawdziwych czy wprowadzających w błąd).
Nawet nieumyślne uchybienia
Przedsiębiorca, który zostaje wezwany do udzielania informacji, powinien zrobić wszystko, by spełnić to żądanie.
Leży to bowiem w jego interesie. Kara za bezczynność może wynieść nawet 50 mln euro. Co więcej przed skutkami finansowymi nie chroni nawet to, że błąd popełniono nieumyślnie.
Sankcje te wynikają z art. 106 ust. 2 ustawy. Zgodnie z nim prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną m.in. wtedy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta