Przy uzyskaniu renty liczy się staż
Osoba, która nie jest w stanie wykonywać pracy, może dostać pieniądze z ZUS. Musi jednak zgromadzić odpowiednią liczbę okresów składkowych i nieskładkowych
Renta z tytułu niezdolności do pracy (dalej renta) jest świadczeniem mającym wynagrodzić osobie ubezpieczonej utratę możliwości zarobkowania. Jej uzyskanie jest uzależnione m.in. od otrzymania orzeczenia o niezdolności do pracy, ale nie tylko.
Utrata zdolności
Niezdolność do pracy może mieć charakter
- całkowity, co oznacza utratę zdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy, lub
- częściowy, co oznacza utratę w znacznym stopniu zdolności do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
Sąd Najwyższy w wyroku z 30 listopada 2000 (II UKN 99/00) uznał, że brak możliwości wykonywania pracy dotychczasowej nie jest wystarczający do stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy.
Dotyczy to sytuacji, gdy jest możliwe podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie bez przekwalifikowania lub przy pozytywnym rokowaniu co do możliwości przekwalifikowania zawodowego. Wynika z tego, że niezdolność do wykonywania pracy dotychczasowej jest warunkiem koniecznym ustalenia prawa do renty.
Ale nie jest warunkiem wystarczającym, jeśli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu zawodowym.
Odsunięcie pracownika ze względów profilaktycznych od wykonywania dotychczasowej pracy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta