Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak reklamować wady w obiekcie przeznaczonym na firmę

06 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Jeżeli przedsiębiorca kupił lokal w nowym budynku, w którym pękają ściany, nie domykają się drzwi, może domagać się od sprzedającego usunięcia tych usterek

Fuszerki w świeżo wybudowanych i oddanych do użytkowania budynkach niestety się zdarzają. Nie oznacza to jednak, że kupujący musi je zaakceptować. Ma prawo domagać się ich usunięcia. Może to zrobić na dwa sposoby: skorzystać z rękojmi za wady rzeczy sprzedanej lub z prawa gwarancji.

Co to takiego rękojmia za wady

Kodeks cywilny wyróżnia dwa rodzaje wad: prawne i fizyczne. Wada prawna, zgodnie z określeniem zawartym w art. 556 § 2 kodeksu cywilnego, polega na tym, że sprzedawana rzecz stanowi własność osoby trzeciej albo jest obciążona prawem takiej osoby.

Dziś jednak zajmijmy się przede wszystkim wadami fizycznymi. Rękojmia za wady fizyczne przysługuje z mocy prawa i nie można jej w żaden sposób wyłączyć czy ograniczyć, nie trzeba też zapisywać w umowie kupna lokalu (budynku).

O odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne mówi art. 556 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem sprzedający na przykład deweloper odpowiada za usterki zmniejszające wartość i użyteczność lokalu lub budynku.

Protokół to podstawa

Zanim przedsiębiorca otrzyma klucze do świeżo wybudowanego lokalu (budynku), podpisuje protokół odbioru. Ma więc okazję, żeby dokładnie obejrzeć lokal (budynek) i wytknąć wszystkie niedoróbki przedstawicielowi sprzedawcy.

Powinien także przypilnować, żeby

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8946

Spis treści
Zamów abonament