Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cywilizowanie strajków

06 czerwca 2011 | Prawo | Anna Wiluś Piotr Haiduk
Anna WiluŚ
źródło: archiwum prywatne
Anna WiluŚ
Piotr Haiduk
źródło: archiwum prywatne
Piotr Haiduk

Czy podstawą zakazania strajku może być prawo żądania zapobieżenia szkodzie – zastanawiają się radca prawny i aplikant adwokacki z kancelarii Romanowski i Wspólnicy

Ostatnio doszło do kilku głośnych akcji protestacyjnych, przede wszystkim w przemyśle wydobywczym (np. KGHM, JSW) oraz elektroenergetycznym (np. Tauron). Zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej udało się uzyskać orzeczenia sądowe w postępowaniu przed sądem cywilnym zakazujące przeprowadzania określonych akcji protestacyjnych, oparte m.in. na zastosowaniu przepisu art. 439 k. c. Sytuacja ta wzbudziła żywe zainteresowanie, czego dowodem mogą być zróżnicowane opinie przedstawiane na łamach żółtych stron „Rz".

Kodeksowe przesłanki

Wśród niektórych uczestników dyskusji wątpliwości wzbudziła właściwość sądu cywilnego i zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego wobec faktu, że przepisy o sporach zbiorowych należą do dziedziny zbiorowego prawa pracy.

Zgodnie z art. 439 k.c. ten, komu wskutek zachowania się innej osoby zagraża bezpośrednio szkoda, może żądać, żeby osoba ta przedsięwzięła środki niezbędne do odwrócenia niebezpieczeństwa. Przesłankami do udzielenia ochrony na podstawie tego przepisu są zatem:

∑  istnienie ryzyka powstania szkody,

∑  zagrożenie powstaniem szkody musi być bezpośrednie (niezwykle realne),

∑  potencjalna szkoda musi wynikać z działań potencjalnego sprawcy, które można w danej sytuacji ocenić jako nieprawidłowe.

To właśnie z powodu trzeciej z wymienionych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8946

Spis treści
Zamów abonament