Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co czwarta umowa czasowa

06 czerwca 2011 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska
Stosowanie elastycznych form zatrudnienia w polskich firmach
źródło: Rzeczpospolita
Stosowanie elastycznych form zatrudnienia w polskich firmach

Większość firm w Polsce stosuje umowy na czas określony – wynika z badania PKPP Lewiatan. Znacznie częściej proponowane są one młodym ludziom niż tym z praktyką i kwalifikacjami. Według GUS pracuje tak ponad 3 mln spośród blisko 13 mln zatrudnionych na etatach

Firmy i pracownicy, choć mogą, nie korzystają powszechnie z innych form uelastycznienia zatrudnienia. Tak wynika z badania, jakie przeprowadziła PKPP Lewiatan.

– Przedsiębiorcy i pracownicy wymieniają różne rozwiązania uelastyczniające stosunki pracy, ale rzadko z nich korzystają – przyznaje Małgorzata Rusewicz,  dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan. Z badania wynika, że najbardziej powszechne jest korzystanie z umów czasowych. Popularna jest także praca w niepełnym wymiarze godzin stosowana przez 55 proc. badanych firm oraz zatrudnianie na podstawie umowy cywilnoprawnej (występuje w 39 proc. przedsiębiorstw). W reprezentatywnym badaniu wzięło udział 200 osób zajmujących się sprawami kadrowymi oraz 500 pracowników.

Więcej stałych umów

Ale jak zwraca uwagę Małgorzata Rusewicz, o ile jeszcze trzy lata temu 47 proc. pracowników z badanych firm pracowało na podstawie umów czasowych, o tyle dziś takie umowy ma 18 proc. z nich. Ten wynik odzwierciedla konsekwencje wprowadzenia w życie ograniczeń czasowych w stosowaniu umów na czas określony, które wprowadziła ustawa antykryzysowa – tłumaczy.

Z badania Lewiatana wynika, iż 28 proc. firm przyznaje, że stosuje więcej niż jedną czasową umowę o pracę z tym samym pracownikiem. Przeciętnie są cztery, a ich średni czas trwania to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8946

Spis treści
Zamów abonament