Jak rozliczać podatki, gdy żona przejmuje firmę po zmarłym mężu
Spadkobierca, który kontynuuje biznes spadkodawcy, nie sporządza za niego deklaracji, nie może skorygować wcześniej złożonych. Amortyzuje odziedziczone składniki majątku, lecz wartości odziedziczonych towarów nie wrzuca w koszty
Śmierć przedsiębiorcy zmusza spadkobierców do podjęcia dwóch zasadniczych decyzji: czy przyjąć spadek (jeśli tak, to czy z dobrodziejstwem inwentarza) i czy kontynuować działalność po zmarłym.
Opisujemy podatkowe skutki rozwiązania, które w praktyce bywa bardzo często rozważane – kontynuacji działalności przez współmałżonka.
Co po śmierci
Na początek kilka zasad ogólnych. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 kodeksu cywilnego). W tym momencie spadkobierca nabywa spadek (art. 925 kodeksu cywilnego) oraz przechodzą na niego prawa i obowiązki zmarłego (art. 922). Postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza tylko ten fakt.
Do czasu postanowienia sądu o nabyciu spadku oraz dokonania działu spadku przedsiębiorstwo należące do zmarłego wchodzi do masy spadkowej, a zarząd majątkiem spadkowym sprawują spadkobiercy, chyba że został ustanowiony wykonawca testamentu, kurator spadku lub dozór.
Z działem spadku mamy do czynienia wtedy, gdy spadek przypada kilku spadkobiercom.
Dział spadku może nastąpić albo na podstawie umowy między wszystkimi spadkobiercami, albo na mocy orzeczenia sądu (art. 1037 § 1 k.c.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta