Przerwa w zatrudnieniu niepotrzebna przy zmianie rodzaju umowy
Angaż terminowy może zastąpić bezterminowy, ale taka modyfikacja musi spełniać określone warunki. Zwłaszcza gdy towarzyszy jej likwidacja jednego stanowiska i tworzenie nowego
- Czy można wypowiedzieć pracownikowi, zatrudnionemu od kwietnia 2010, umowę na czas nieokreślony, jako przyczynę wskazując likwidację stanowiska pracy, a po paru dniach zatrudnić go ponownie na innej posadzie z umową na czas określony? – pyta czytelnik.
Wypowiedzenie stosunku pracy z pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony z powodu likwidacji stanowiska pracy jest w pełni dopuszczalne. Możliwa jest także zamiana umowy na czas nieokreślony na umowę na czas określony, ale tylko
- za porozumieniem stron i
- w przypadku gdy praca na podstawie angażu terminowego będzie wykonywana na innym stanowisku niż to, które zajmował pracownik na podstawie umowy na czas nieokreślony.
Oczywiście niewykluczone jest także wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony i zawarcie (od razu albo po jakiejś przerwie) umowy na czas określony.
Takie działanie ze strony pracodawcy wiąże się jednak z koniecznością pokrycia przez niego wszelkich związanych z ostatecznym wypowiedzeniem umowy zobowiązań, tj. wypłaty wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeśli zatrudnia on ponad 20 pracowników, również wypłaty odprawy.
Nie różni się to jednak niczym w zakresie zobowiązań pracodawcy od sytuacji, w której wypowiedziałby on umowę o pracę jednemu pracownikowi, a zawarł nową z inną osobą. Przesądzone jest bowiem, że zmiany umowy na czas nieokreślony na umowę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta