Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw przedsiębiorca zawiera warunkową umowę sprzedaży

20 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Ilona Sądel-Bendkowska

Nieruchomość, której dotyczy pierwokup, może być zbyta osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony nie wykona swojego prawa

Przy zakupie nieruchomości przedsiębiorca musi pamiętać o zastrzeżonych z mocy ustawy prawach pierwokupu nieruchomości na rzecz różnych podmiotów, w szczególności gminy czy Skarbu Państwa.

Prawo pierwokupu nieruchomości to bowiem przysługujące określonemu podmiotowi uprawnienie do kupna konkretnej nieruchomości z pierwszeństwem przed każdym innym podmiotem, któremu nieruchomość ta zostanie sprzedana.

Komu przysługuje

Prawo pierwokupu może przysługiwać podmiotowi z mocy ustawy, jako ustawowe prawo pierwokupu, albo również z woli stron, jako umowne prawo pierwokupu.

Nieruchomość, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu nie wykona swego prawa.

Dlatego w przypadku sprzedaży nieruchomości obciążonej strony czynności prawnej – przedsiębiorcy – zawierają w  formie aktu notarialnego umowę sprzedaży z wyłączeniem przeniesienia własności, tzw. warunkową umowę sprzedaży.

Natomiast umowę przeniesienia własności nieruchomości zawierają dopiero po uzyskaniu informacji, że podmiot uprawniony nie skorzysta z prawa pierwokupu.

UWAGA: W praktyce to notariusz zawiadamia podmiot uprawniony do prawa pierwokupu o zawarciu umowy sprzedaży i jej treści, przesyłając mu wypis warunkowej umowy sprzedaży, na mocy której przedsiębiorca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8958

Spis treści
Zamów abonament