Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawa autorskie dla pracownika czy pracodawcy?

20 czerwca 2011 | Patent na własność

Kwestie autorskie związane z utworami pracowniczymi reguluje art. 12 prawa autorskiego, który stwierdza, że „jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron".

Z brzmienia przepisu wynika, iż ma on zastosowanie w przypadku, gdy umowa o pracę milczy w przedmiocie praw autorskich. W prawie autorskim nie ma żadnych odrębnych uregulowań czy definicji związanych z prawem pracy, posługuje się ono – co należy uznać za działanie in plus – definicjami „umowy o pracę", „pracownika" czy „pracodawcy" uregulowanymi w kodeksie pracy.

W umowie strony mogą więc określić, także w czasie trwania stosunku pracy, węższy lub szerszy zakres nabywania przez pracodawcę praw autorskich majątkowych do utworu pracowniczego, niż to wynika z umowy o pracę lub z celu umowy i zgodnego zamiaru stron.

Jeśli jednak umowa o pracę milczy na ten temat, pracodawca nabędzie prawa do wszystkich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8958

Spis treści
Zamów abonament