Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowy wypoczynek przysługuje, ale nie wiadomo od kiedy

20 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Wiemy już, od jakiego dnia zaliczyć pracownika do grona niepełnosprawnych. Ale są wątpliwości, w jakim terminie nabywa on prawo do specjalnego urlopu

Dodatkowe uprawnienia pracownicze, tj. urlop wypoczynkowy, dodatkowa przerwa w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek bądź zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługują od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Tak stanowi dodany 1 czerwca br. art. 20c ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm.). Odsyła on bezpośrednio do art. 2a ustawy, który wyjaśnia, że włączenie danego pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych następuje od dnia przedstawienia orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Czy to oznacza, że od tego dnia zatrudniony nabywa prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo ustawodawca nie zmienił art. 19 ustawy, który reguluje te kwestie.

Bez istotnych szczegółów

Z niego nadal wynika, że dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni roboczych przysługuje dopiero po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia do jednego ze stopni niepełnosprawności (art. 19 ustawy). Ustawodawca nie wyjaśnia, co się kryje pod sformułowaniem „po dniu zaliczenia do jednego ze stopni niepełnosprawności”.

Czy chodzi o wystawienie orzeczenia przez ZUS, powiatowy zespół orzekania ds....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8958

Spis treści
Zamów abonament