Kiedy pracodawcy odpowiadają solidarnie
Gdy pracownika zatrudniało kilka firm i w nich był narażony na czynniki niekorzystne dla zdrowia powodujące powstanie choroby zawodowej, od nich wszystkich może żądać zapłaty odszkodowania
Pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa pracy i musi chronić zdrowie i życie pracowników, zapewniając im bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 207 § 1 i 2 k.p.) Jeśli je zaniedba, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą. Dotyczy to także tej za powstanie choroby zawodowej pracownika.
Na możliwość dochodzenia przez pracowników roszczeń uzupełniających w stosunku do świadczeń wynikających z ustawy z 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz.1322 ze zm.) wskazywał wielokrotnie Sąd Najwyższy, który podkreślał odpowiedzialność odszkodowawczą pracodawcy.
Tak wypowiadał się m.in. w wyroku z 5 lipca 2005 (I PK 293/04). Zgodnie z nim dopuszczalne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta