Dynamiczne dwadzieścia lat partnerstwa gospodarczego
Przed 20 laty wizja wspólnych interesów gospodarczych Polski i Niemiec była dość mglista. Dziś nasze gospodarki są ze sobą ściśle powiązane, a oba kraje są liderami wzrostu gospodarczego w Europie
Ostatnie dwudziestolecie to wyjątkowy czas dla obu krajów. Niemcy przechodziły proces jednoczenia gospodarki i społeczeństwa po upadku muru berlińskiego, Polska zmagała się z szokiem transformacji i wyzwaniami akcesji do Unii Europejskiej. Rezultaty osiągnięte na obu polach śmiało można nazwać sukcesem.
Cieszą nas dynamizm i energia, z jaką rozwijają się nasze relacje gospodarcze. W 1991 r. zajmowaliśmy wśród partnerów handlowych Niemiec odległe miejsce w trzeciej dziesiątce. Od tego czasu wzajemne obroty handlowe wzrosły 14-krotnie i wynoszą prawie 60 mld euro rocznie. To więcej niż handel Niemiec z Federacją Rosyjską, Hiszpanią czy Japonią.
Co równie ważne, w czasie kryzysu oba kraje były podporą koniunktury gospodarczej w Unii Europejskiej. Nie kryjemy satysfakcji z faktu, że Polska jako jedyny kraj w Unii odnotowała w 2010 r. wzrost gospodarczy. Cieszą nas też znakomite wyniki gospodarcze Niemiec – od wielu lat największego odbiorcy naszego eksportu. Także polski import z Niemiec stanowi liczący się element niemieckiej aktywności gospodarczej. Również dziś Polska i Niemcy należą do najszybciej rozwijających się krajów Wspólnoty.
Dobry klimat
Nasza współpraca gospodarcza nabrała nowego kształtu po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Niezwykle dynamicznie wzrósł nasz eksport oraz rozwinęły się niemieckie inwestycje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta