Raj dla przedsiębiorców, czyli dlaczego wyspa Afrodyty zainteresowała polskiego fiskusa
Cypr od momentu wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku stał się wymarzonym krajem dla zagranicznych, w tym także polskich, firm. Wkrótce ma się to zmienić
Korzystny reżim podatkowy zachęcał do zakładania firm na wyspie i w konsekwencji budowania struktur optymalizacji podatkowej. Nie jest tajemnicą, że korzystne warunki były solą w oku innych państw unijnych, w tym Polski.
W konsekwencji Ministerstwo Finansów, pomimo wyrażanego przez ekspertów podatkowych sceptycyzmu, podjęło negocjacje w sprawie zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Cyprem i co więcej, dzięki postawieniu partnera przed alternatywą wprowadzenie zmian albo wypowiedzenie umowy, cel swój osiągnęło.
Korzyści z dywidend
Pierwsza korzyść z bycia cypryjskim rezydentem to niskie stawki podatkowe (stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi tylko 10 proc., a VAT nie przekracza 15 proc.).
Dywidendy wypłacane na rzecz firmy cypryjskiej mającej statut rezydenta są co do zasady wyłączone z opodatkowania, pod warunkiem że firma cypryjska posiada co najmniej 1 proc. udziałów spółki zagranicznej i opodatkowanie dochodów spółki zagranicznej wypłacającej dywidendę jest nie mniejsze niż odpowiedni podatek na Cyprze (opodatkowanie na poziomie 7,5 proc. lub wyższym spełnia ten warunek).
W przeciwnym wypadku dywidendy wypłacane rezydentom cypryjskim obciążone są 15-proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta