Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa hipoteka zmienia egzekucję z nieruchomości

24 czerwca 2011 | Prawo | Paweł Klecha Maria Jaroch-Wąsowska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Dobrze byłoby, żeby ustawodawca precyzyjniej określał czynności organów egzekucyjnych przy pracach nad planem podziału – uważają sędzia Sądu Rejonowego w Sopocie oraz asystentka sędziego

Zmiany w przepisach egzekucyjnych związane z wprowadzeniem tzw. nowej hipoteki zasadniczo ocenić należy pozytywnie. Istnieją podstawy do twierdzenia, iż egzekucja z nieruchomości obciążonej nową hipoteką będzie przebiegała sprawniej, bo również dłużnikowi będzie zależało na jej szybkim zakończeniu.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wybranym nowym rozwiązaniom w postępowaniu egzekucyjnym, które zostały wprowadzone przy okazji ustanowienia konstrukcji nowej hipoteki.

Doprecyzowania

Nadanie nowego brzmienia art. 930 § 3 kodeksu postępowania cywilnego (wszystkie wymieniane tu przepisy odnoszą się do k.p.c.) doprecyzowało sytuację hipoteki przymusowej wpisanej po zajęciu nieruchomości, aprobując tym samym dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego (uchwała SN z 7 grudnia 2006r. III CZP 108/06 OSNC 2007/9/134). Nowa regulacja to dobry krok w kierunku ułatwienia sporządzania planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji, ale również w dążeniu do większej jasności prawa, tak ważnej dla uczestników postępowania egzekucyjnego. Z tej to przyczyny za przydatne praktycznie uznać należy ustawowe przesądzenie w art. 930 § 3 zd. 2, że "w razie wpisania hipoteki przymusowej po zajęciu nieruchomości zabezpieczona nią wierzytelność nie korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przewidzianego dla należności zabezpieczonych hipotecznie". Przepis ten jest słuszny także z tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8961

Spis treści

Nieruchomości w Trójmieście

Zamów abonament