Strzeż się komara
Kilkadziesiąt osób umiera rocznie w Polsce z powodu reakcji alergicznych spowodowanych ukąszeniami owadów. Zagrożeniem dla zdrowia są też wirusy i bakterie roznoszone między innymi przez kleszcze
Spośród 200 gatunków owadów żywiących się ludzką krwią prawie 50 to komary. Ukąszenie przez komara w naszym klimacie nie stanowi większego zagrożenia dla życia. Jednak jednoczesne liczne ukłucia mogą być przyczyną złego samopoczucia i stanów podgorączkowych, zwłaszcza u osób uczulonych na jad owadów.
Bardzo groźne dla zdrowia są również kleszcze należące do pajęczaków z podgromady roztoczy. Około 100 spośród 800 znanych gatunków kleszczy przenosi pierwotniaki, bakterie lub wirusy, które powodują kleszczowe zapalenie mózgu lub boreliozę. Około 30 proc. kleszczy jest zarażonych tymi bakteriami i wirusami – tak niebezpiecznymi dla życia i zdrowia człowieka.
Repelenty to podstawa
Ukąszenie owada i kleszcza jest tak samo niebezpieczne dla dorosłych, jak i dla dzieci. – Maluchy padają ofiarą owadów z powodu swojej ruchliwości, a co za tym idzie wzmożonej potliwości. Dorośli natomiast wabią owady przez używanie kosmetyków i perfum – wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Bujnowska, kierownik przychodni Med Polonia w Poznaniu.
Najlepszym sposobem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta