Firma nie fair straci pracownika
Podwładny może dać pracodawcy dyscyplinarkę, jeśli ten nie płaci mu pensji. Musi jednak uważać na terminy. Gdy ich nie dotrzyma, będzie musiał sam zapłacić odszkodowanie
Pracownik może bez wypowiedzenia rozwiązać umowę o pracę. Wolno mu z tego uprawnienia skorzystać w ciągu dwóch miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę (art. 231 § 4 k.p.).
Wówczas wystarczy jedynie siedmiodniowe uprzedzenie pracodawcy. Z kolei trzydniowe uprzedzenie wystarczy w sytuacji, gdy pracownik podjął inne zatrudnienie a później został przywrócony do pracy. W takim czasie może odejść z nowej firmy, pod warunkiem że zrobi to w ciągu siedmiu dni od przywrócenia do pracy (art. 48 § 2 k.p.).
W obu przypadkach nie musi obawiać się negatywnych konsekwencji. Skutki natychmiastowego rozstania będą bowiem takie, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem angażu przez pracodawcę za wypowiedzeniem i taka przyczyna rozstania powinna zostać wskazana w świadectwie pracy.
Przewinienia szefa
Na tym nie koniec. Pracownik może jeszcze rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1 k.p.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta