Wiosenne słońce może być groźne
dr Beata Kosiorek-Nalewajek, specjalista dermatolog z Centrum Medycznego ENEL-MED
Wpływ słońca na organizm jest nie do przecenienia. Pobudza wydzielanie hormonów, wzmacnia system odpornościowy, umożliwia syntezę witaminy D, poprawia samopoczucie. Jednak promienie, mogą wywoływać wiele niepożądanych objawów, jak np. nowotwory skóry czy przedwczesne jej starzenie.
Przerzedzenie warstwy ozonowej spowodowało, że więcej promieniowania ultrafioletowego dociera do Ziemi. Nasz organizm ma mechanizmy obronne chroniące przed nadmiernym promieniowaniem UV, jednak przy długotrwałej ekspozycji na słońce są one zdecydowanie niewystarczające. O odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej należy pamiętać nie tylko na plaży, ale także w mieście, na spacerze, w czasie drogi do pracy. Skóra powinna być wtedy posmarowana kremem z filtrem ochronnym. Niebezpieczne dla organizmu promieniowanie UV może powodować szybsze starzenie się skóry, niekorzystne zmiany jej wyglądu, struktury i funkcji oraz stymulować rozwój nowotworów. Skóra narażona na przewlekłe działanie promieni słonecznych staje się szorstka, pogrubiała, nieelastyczna, tworzą się głębokie zmarszczki i bruzdy oraz trwałe przebarwienia. Zmiany te określane są jako starzenie skóry spowodowane światłem, czyli photoaging. Często zdarza się, że opalanie powoduje alergie słoneczne i oparzenia.
Jak się przygotować na pierwszy, dłuższy kontakt ze słońcem?
Z pierwszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta