Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pustynny róg Afryki

24 czerwca 2011 | Podróże | Monika Witkowska
94 proc. mieszkańców Dżibuti to muzułmanie
autor zdjęcia: Monika Witkowska
źródło: Fotorzepa
94 proc. mieszkańców Dżibuti to muzułmanie
źródło: Rzeczpospolita
W stołecznym Dżibuti City mieszka 400 tys. osób
autor zdjęcia: Monika Witkowska
źródło: Fotorzepa
W stołecznym Dżibuti City mieszka 400 tys. osób
Większość Dżibuti to pustynia
autor zdjęcia: Monika Witkowska
źródło: Fotorzepa
Większość Dżibuti to pustynia

Dżibuti: Jeśli nie liczyć Francuzów, mało kto w Europie kojarzy ten kraj. Wschodnioafrykańskie niewielkie państewko o powierzchni mniejszej od województwa lubelskiego nie jest bynajmniej mekką turystów

Przez pierwsze godziny po przylocie wcale mi się w Dżibuti nie podoba. Przynajmniej w Dżibuti City, stolicy kraju. Miasto, jakich w Afryce wiele, na dodatek mam problem ze znalezieniem noclegu. Uprzedzano mnie, że z punktu widzenia turystów to jeden z najdroższych krajów świata.

Hotele rzeczywiście drogie (z myślą o białych biznesmenach i członkach misji pokojowych do wyboru są Kempinski i Sheraton), w nieco tańszych na ogół nie ma miejsc. Wreszcie z pomocą 11-letniego Neimy, który staje się moim przewodnikiem i tłumaczem (bez znajomości francuskiego trudno się tu porozumieć), ląduję w hoteliku zajmowanym przez somalijskich uciekinierów. Za 20 dolarów (cena normalna, wcale nie z narzutem dla białego) mam klitkę bez okna, mało wygodne łóżko (więcej się tu i tak nie zmieści) i możliwość korzystania z ogólnodostępnej łazienki z rurą pełniącą funkcję prysznica.

Hotel jest tuż przy bazarze. Krzyki sprzedawców mieszają się z klaksonami samochodów usiłujących przebić się przez tłum i śpiewem muezina wzywającego do modlitw w stojącym w pobliżu meczecie (94 proc. obywateli to muzułmanie). Główna ulica bazaru wyznacza granicę między reprezentacyjną częścią miasta i dzielnicą „afrykańską". Pierwszą wypełniają budynki rządowe, hotele i knajpki okupowane głównie przez białych, w głębi stoją ministerstwa i pałac prezydenta....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8961

Spis treści

Nieruchomości w Trójmieście

Zamów abonament