Kto zapłaci akcyzę od węgla i koksu
Wyroby węglowe będą opodatkowane, jeśli zostaną przeznaczone na cele opałowe. Szkopuł w tym, że nie sprecyzowano, co to oznacza
Wraz z końcem 2011 r. upływa okres, w którym Polska miała prawo, na podstawie przepisów tzw. dyrektywy energetycznej (nr 2003/96/ WE), do stosowania zwolnienia z akcyzy dla obrotu i wykorzystania węgla (w tym brunatnego) oraz koksu do celów opałowych. Wobec tego należało opracować system opodatkowania zgodny z prawem wspólnotowym oraz dostosowany do specyfiki tych wyrobów.
Mimo że uchwalone przepisy (wprowadzone do ustawy o podatku akcyzowym przez ustawę z 16 września 2011 o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców) są co do zasady prawidłowe i wręcz konieczne, to nie brakuje w nich elementów, które mogą wpływać negatywnie na działanie systemu obrotu węglem lub stoją w sprzeczności z dyrektywą energetyczną.
Zwolnienia najważniejsze
Założeniem nowego systemu opodatkowania jest obciążenie wyrobów węglowych akcyzą na ostatnim etapie oraz wyłącznie wtedy, gdy przeznaczono te wyroby na cele opałowe. W innym wypadku będą one poza zainteresowaniem akcyzy.
Poprzez system zwolnień poszczególnych transakcji oraz dzięki ustanowieniu specjalnego pośrednika – tzw. pośredniczącego podmiotu węglowego – węgiel ma być sprzedawany, nabywany, importowany pomiędzy kopalniami i pośrednikami bez obciążeń fiskalnych, aż do momentu, gdy odbiorcą będzie podmiot,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta