Prawo nie chroni studentów upadających uczelni
EDUKACJA | Obowiązujące przepisy nie gwarantują kontynuacji nauki na wybranym kierunku po zamknięciu szkoły wyższej
Przez niż demograficzny w kolejnych latach coraz więcej kierunków studiów, a także szkół wyższych może zostać zlikwidowanych. Ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.) niestety nie chroni dobrze ani studentów, ani pracowników zamykanych uczelni.
Koniec działalności
Prof. Feliks Zedler z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zauważa, że ustawa z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU nr 60, poz. 535 ze zm.) liczy ponad 500 artykułów, a zasady likwidacji niepublicznych szkół wyższych określają dwa artykuły prawa o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nimi założyciel, za zgodą ministra nauki i szkolnictwa wyższego, może zlikwidować uczelnię niepubliczną po zapewnieniu studentom możliwości kontynuowania studiów. Likwidacji dokonuje likwidator powołany w trybie określonym w statucie. Zasady likwidacji określa także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta