Z brak swobody w podjęciu nowej pracy też się płaci
Z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, ten ostatni może zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 k.p.)
W umowie trzeba określić okres obowiązywania zakazu podejmowania działań, które mogą zostać uznane za konkurencyjne, a także wysokość odszkodowania należnego pracownikowi.
Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa, w razie ustania przyczyn uzasadniających jego zawarcie lub w razie niewypłacania odszkodowania. Odszkodowanie to nie może być niższe niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Może być wypłacone jednorazowo lub podzielone na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta