Cyberprzestrzeń: szansa i niebezpieczeństwo
Dziś nikt nie sprawuje kontroli nad Internetem. Nie możemy pozostawić jego przyszłości na łasce losu – pisze brytyjski minister spraw zagranicznych
Pojawienie się i rozwój cyberprzestrzeni zmienia nasz świat i dokonuje rewolucji w życiu codziennym. Może się to okazać globalnym wyzwaniem i wymagać globalnej, skoordynowanej odpowiedzi. Jak dotąd jednak debata nad formą, jaką powinna przybrać ta odpowiedź, jest szczątkowa i niewystarczająco dotyka tematu.
Wielka Brytania wierzy, że musi się to zmienić. Pilnie potrzebny jest szerszy międzynarodowy konsensus. Musi to być wspólne przedsięwzięcie, z udziałem głównych graczy w cyberprzestrzeni.
Zatarte granice
Z tego właśnie powodu zaprosiłem na konferencję o cyberprzestrzeni, odbywającą się 1 – 2 listopada w Londynie, nie tylko przedstawicieli rządów, ale także społeczeństwa obywatelskiego i biznesu. Żaden rząd, żaden kraj nie zna odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania. Musimy wspólnie znaleźć sposób na podtrzymanie ekonomicznych i społecznych zalet Internetu, ale także obronę przed zagrożeniami związanymi z przestępczością i bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, jednocześnie wspierając innowacyjność.
Dostęp do Internetu wzrósł w niesamowitym tempie: z 16 milionów użytkowników w 1995 roku aż do niemal 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta