Polska broń znowu trafi za granicę
Bumar bliski zdobycia pierwszego od lat dużego zamówienia eksportowego na polskie uzbrojenie. Kontrakt na sprzedaż do Indii wozów technicznych WZT-3 może mieć wartość 275 mln dolarów. Transakcja przewiduje przeniesienie technologii i współpracę z hinduską firmą Beml
Bumar jest bliski ogromnego kontraktu na dostawy technicznych pojazdów WZT-3 dla wojsk pancernych Indii. Hinduska prasa twierdzi, że decyzje już zapadły, a wartość zamówienia sięga 275 milionów dolarów.
Byłby to największy kontrakt eksportowy dla zbrojeniowego holdingu i całej branży co najmniej od połowy minionej dekady. Bumar, który zabiegał o to zamówienie od kilku lat, czeka jeszcze na potwierdzenie. – Jesteśmy ostrożni w komentowaniu takich rewelacji, bo biznes obronny nie lubi rozgłosu, a wiele wysiłku włożyliśmy w przygotowanie tej transakcji – mówi Monika Koniecko, rzecznik Bumaru.
Jeśli jednak sprzedaż się powiedzie, ten jeden kontrakt sprawi, że wartość planowanego eksportu polskiej broni podwoi się. Do tej pory zakładano, że polskie firmy wyślą w tym roku za granicę broń i części za ok. 300 mln dol.
Odrodzenie eksportu
To klęska, bo w minionej dekadzie bywały lata, gdy kontraktowaliśmy za granicę broń i technologie warte nawet miliard dolarów.
Zdaniem Andrzeja Kińskiego, redaktora naczelnego „Nowej Techniki Wojskowej", każdy kontrakt na eksport uzbrojenia to dobra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta