Nie każdy szofer musi mieć wszystkie zaświadczenia lekarskie
Szef nie może i nie musi wysyłać na konsultacje okulistyczne oraz badania widzenia zmierzchowego i olśnienia pracowników z prawem jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, którzy kierują pojazdami w zakresie obowiązków służbowych
Jeżeli jednak decyduje, aby podwładny kierował samochodem, wykonując swoje zadania służbowe, powinien odnotować to w skierowaniu na badania profilaktyczne. Zakres niezbędnych konsultacji ustala lekarz medycyny pracy.
Skąd to zamieszanie
29 czerwca 2011 weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 15 kwietnia 2011 zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (DzU nr 88, poz. 503).
Zgodnie z § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia w § 4 ust. 4 rozporządzenia ministra zdrowia z 7 stycznia 2004 w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (DzU nr 2, poz. 15) dodano w nim pkt 5.
Dotyczy on „osoby posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, kierującej pojazdem w ramach obowiązków służbowych”. Wspomniany § 4 ust. 4 w zw. z ust. 3 nakłada na uprawnionego lekarza wymóg kierowania osób wymienionych w ust. 4 pkt 1 – 5 na konsultacje okulistyczne oraz na badania oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta